Садиба Бусаны

Садиба Бусаны розташована на півночі від Запілля. У 18 ст. сельцом Бусарья володіли представники двох дворянських родів Назимовых і Баралевских, поріднився між собою. При сільці розташовувалася садиба панів з будинком і фруктовим садом, яка належала надвірному раднику Ревізійного департаменту Л. А. Баралевскому. У 1804 р. ця частина маєтку була успадкована М. Л. Баралевским. Він починав кар’єру підпоручиком і в 1799 р, дослужившись до чину штабс-капітана, вийшов у відставку і оселився в маєтку, був засідателем дворянського зібрання Лужського повіту.

Першою частиною Бусан володів титулярний радник у відставці Ф. Л. Назімов. Його предки за хорошу службу Романовим отримали землі в Смоленської, Новгородської, Псковської губерніях. У 18 ст. землі розділилися між нащадками, і Федір Лаврентійович синові Павлу зміг залишити лише частини Бусан і сіл Любліно і Новосілля. У 1836 р., коли Михайло Павлович Назімов одружився на Софії Михайлівні Баралевской ці сімейства поріднилися ще раз, тоді були об’єднані 1, 2, 4 частини сільця, а третя частина з садибою Баралевских відійшла її сестрі Глафире Михайлівні Володимировой.

За ставком розкидався регулярний сад. Його межі підкреслювалися рядами дерев по всьому периметру. Всередині саду були проведені три алеї. Центральна проходила по осі алеї, що йде від в’їзду до садибному будинку, інші відходили від неї до кутів прямокутника. Регулярна основа парку, виконаного на схилі і терасах, відповідала суворому архітектурного вирішення будинку. До берега річки Мотузки, за парком, стелився мокрий заливний луг. Вревка впадала в озеро неподалік від садиби.

Коли в 1859 р. помер М. П. Назімов, його дружина успадкувала його маєток і частина Бусан з садибою Баралевских від Р. М. Володимировой. Незабаром вона вийшла заміж за сусіда В. П. Єфремова. В результаті садиби Баралевских і Назимовых, які примикали впритул один до одного, були об’єднані. Садиба збільшилася на 3 десятини і доповнилася старим парком і фруктовим садом. Дерев’яний панський будинок знесли, а на цьому місці посадили молоді дерева. Садиби об’єднали дорогою, яка йшла паралельно тракту, перед кам’яним будинком розбили партер, в центрі посадили групи дубів.

У цьому вигляді після смерті матері садибу в 1875 р. успадкувала дочка Назимовых А. М. Оларовскоя. На лісовій ділянці на південь від садибного будинку вона побудувала дві дачі для здачі в оренду, але, очевидно, через брак грошей у 1890 р. вона продала маєток власнику Запілля П. А. Бильдерлингу.

Бильдерлинг відразу ж перевів сюди сільськогосподарську станцію. У 1895 р., коли Петро Олександрович Бильдерлинг був уже головою відділення Вільного економічного товариства, їм було запропоновано влаштувати станцію для північної нечорноземної смуги і відкрити тут же сільськогосподарську школу. Пропозицію його прийняли і уклали договір, за яким Бильдерлинг віддавав кам’яний двоповерховий садибний будинок з кам’яними і дерев’яними службами і 35 десятин землі в розпорядження станції терміном на 5 років. Він залишив за собою кам’яний обори, а також дві дачі зі службами. Скотний двір зі стайнями і коморами, казармами для робітників склали господарську зону.

В 1895 р. під безпосереднім керівництвом Бильдерлинга була розроблена програма робіт з Лужскому повіту. Було вирішено вивчити його досконально шляхом проведення дослідів по садівництву, луговодству, полеводству. За результатами спостережень складалися звіти, які досі становлять великий інтерес. З 1898 р. у засіданнях сільськогосподарської станції стали брати участь вчені С. П. Глазенпи, Н.А. Меншуткин, В. Р. Котельников, Ф. Ст. Овсянніков. Велика робота проводилась по спостереженню за грунтом. У 1895 р. склали цінну грунтову карту околиць озера Врево, виконувалися виміри глибин озер і річок для того, щоб визначити їх вплив на ґрунти. З 1904 р. на станції працював навіть М. М. Пришвін – відомий письменник, знавець російської природи, мандрівник.

На станцію Бильдерлинг не шкодував ні сил, ні коштів, незважаючи на те, що з 1895 р. вона перейшла у відання Міністерства землеробства. У кам’яному садибному будинку, де розміщувалися бібліотека і музей, читали лекції з різних галузей сільського господарства, а в дерев’яному флігелі була відкрита сільськогосподарська школа на 30 чоловік для селянських дітей. Але в 1910 р. станція припинила своє існування. Вона була переведена в маєток Нікольське. В 1914 р. за згодою Петра Петровича Бильдерлинга в садибному будинку відкрили практичну школу садівництва.

Сьогодні, після восьми десятків років безхазяйного існування, садиба зберегла свою загальну планування. Тут можна виявити старі дерева в нижньому і верхньому парках, джерело-джерело. На господарському дворі збереглися капітальні кам’яні будівлі. В них знаходиться пташник, але побудована Назимовыми мурована стайня порожніє і руйнується.